UBUNTU KURULUMU

Sanal Makina Yardımı İle Ubuntu Kurulumu

  • VMware kurulumu
  • Sanal makine oluşturulumu
  • Ubuntu kurulumu
  • Son

Merhaba dostlar..  Bugün sizlerle sanal makine yardımı ile bilgisayarımıza yeni işletim sistemi kuracağız. Bildiğimiz üzere ek bir işletim sistemi kurmamızı kolaylaştıran sanal makineler kendi bilgisayarımızın donanımsal özelliklerini kullanarak fakat sanal makinemizi çalıştırmadan kendi bilgisayarımızı çok rahat bir şekilde kullanabileceğimiz bir yapıdır. Сashlib casino olduğu gibi, sanal makineler sayesinde bilgisayarımıza yeni bir işletim sistemi kurarak kazanan bir hamle yapmanın heyecanını yaşayabiliriz. Kendi bilgisayarımızı etkilemeden sanal makineyle çalışarak istediğimiz işletim sistemini kullanmanın rahatlığını yaşayın. Sözü fazla uzatmadan kurulum işlemlerimize geçmek istiyorum.

Gerekli linkler

-> https://www.vmware.com/tr/products/workstation-pro/workstation-pro-evaluation.html

-> https://ubuntu.com/download/desktop

İlk olarak linke tıklayarak görsel ile gösterilen yer yardımı ile sanal makinemizi bilgisayarımıza indiriyoruz.

Kurulumumuza başlangıç atmak için “Next” tuşunu kullanarak devam edeceğiz.

Lisans sözleşmesini okuyup kabul ettikten sonra yine “Next” butonunu kullanabilirsiniz.

Kurulumu gerçekleştireceğiniz dosya konumu seçebilir ve fazladan klavye driverı kurmak için kutucuğu tıklayadıktan sonra “Next” kutucuğu ile devam edebiliriz.

Uygulamamıza gelen güncellemelerin kurulabilmesi için gerekli izni ve müşteri deneyimi programına katılım sağlamak istiyorsanız eğer kutucuklara izin verip “Next” butonunu kullanabiliriz.

Başlama menüsüne ve masa üstüne uygulama kısa yolu eklemek istiyorsak eğer kutucukları işaretleyip “Next” butonu kullanarak devam edebiliriz.

Kurulum izinlerimizi kontrol edebileceğimiz son nokta. Kurulum bilgilerimizden emin isek “install” butonun kullanarak devam edebiliriz.

Bu setup’ı gördüğümüz de ise kurulum işlemimiz bitmiştir. “Finish” butonunu kullandıktan sonra cihazımızı yeniden başlatıp sanal makinemizin kurulumunu tamamlayacağız.

Linke tıklayarak işletim sistemimiz için gerekli dosyayı indirebilirsiniz.

Sanal makinemizin kurulumunu tamamlayıp masa üstünde ki ikona tıklayıp sanal makinamızı açtıktan sonra aşağıda ki adımları takip edebiliriz.

Kurulumunu tamamladığımız sanal makinamıza işletim sistemimizi kurmak için yeni bir sanal makine oluşturma butonuna tıklıyoruz.

Kurulum sistemizi seçmek amaçlı ekranımıza gelen ilk sayfamızda kolay kurulum yapmak isterseniz üstteki kutucuğu , özel kurulum yapmak isterseniz kutucuğu seçip “Next” butonunu kullanarak kuruluma devam edebiliriz.

İndirmiş olduğumuz işletim sistemimizi (ubuntu) dosyasını ve kurulacak diski seçtikten sonra “Next” butonunu kullanarak devam edebiliriz.

Sanal makinamıza hangi işletme üzerinden hangi versiyonu  kullanacağımızı seçtikten sonra “Next” butonuna tıklayarak devam edebiliriz.

Sanal makinemizin kullanacağı adı ve işletim sistemizin (ubuntu) kurulacağı dosyayı seçtikten sonra “Next” butonunu kullanarak devam edebiliriz.

Kuracağımız işletim sistemine can vermek için bilgisayar donanımlarımızın bir kısmını ayırmamız gerekiyor.. Yeterli olduğu düşünüldüğü miktar belirlendikten sonra “Next” butonu yardımı ile devam edebiliriz.

Son kontrol olarak ekranımıza gelen görsel de yapılan adımların kısaca bir özeti sunulup onayımızı beklemekte, “Finish” butonunu kullanarak bu onaya gerekli izni vermiş olacağız.

Kurulumunu yapmış olduğumuz sanal makinemizi “power” tuşu yardımı ile başlattığımızda otomatik kurulum başlayacaktır. Tek yapmanız gereken bir bardak kahve eşliğinde sabırlıca beklemektir.  Olası bir hata durumunda yorumlarda buluşmak dileğiyle.. Teşekkür ederim.

2 thoughts on “UBUNTU KURULUMU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir