Pyhton

Pyhton hakkında

Python

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazı Pyhton’a giriş yapmak isteyenler için yazılmıştır. Eğer Pyhton hakkında bilginiz varsa bir sonraki Pyhton’a Genel Giriş makalemi okumanızı tavsiye ederim. 

Burada sizlere Pyhton nedir, ne işe yarar, kullanım alanları nelerdir konularından bahsedeceğim.

Pyhton Nedir ?

Pyhton kullanımı ve okunurluğu kolay olan gelişmiş ve  dinamik bir programlama dilidir.

Yazılıma yeni başlayanlar için tavsiye edilen bil dil olmasına rağmen şahsi görüşüm olarak C Programlama dilinden başlanmasını tavsiye ederim çünkü algoritma mantığını daha iyi anlamanız için biraz zorlanmanız gerektiğini düşünüyorum. Python da Syntax kullanımı çok çok kolay ama önemli olan kod yazmaktan ziyade temiz ve kaliteli kod yazmaktır. Bu durum sizde alışkanlık olarak kalacağı için ileride zorlanırsınız.

Pyhton Ne İşe Yarar ve Kullanım Alanları

Pyhton son zamanlarda o kadar popüler ki hemen hemen her yerde kullanılmaktadır. Mesela günümüzde en çok duyduğumuz şirketlerden biri Boston Dynamics olan bu şirket ürettikleri robotları Pyhton programlama dili ile kodluyor . Yapay zeka, görüntü işleme gibi kısacası Pyhton ile Object Oriented ( Nesne Yönelimli Programlama ) üzerine  çok hoş ve verimli kodlar yazabiliriz.

Pyhton kullanım alanları ;

  • Pthyon ile Web Geliştirme
  • Python ile Veri Bilimi
  • Python ile Scripting
  • Sistem Yönetimi
  • Machine Learning

Bu başlıklar da kendi içlerinde bir çok dala ayrılır. Bunlarda artık kişisel ilgi üzerine yoğunlaşmak gerekiyor. Bu makalemde sizlere genel olarak Pyhton’dan bahsetmek istedim. Eğer şu anda Python’a başlamak istiyorsanız bir sonraki makalemde Python programının nasıl kurulduğunu anlatacağım.

Aklınıza takılan soruları ve başka konuları yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz.

“Peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün hayaller gerçek olabilir!”

Che Guevara

3 thoughts on “Pyhton

  1. Pthyon konusunda kaynak oluşturduğunuz için teşekkür ederim yazılarınızın devamını diliyorum özellikle port kullanımı ve veritabanı bağlantısı yazıları faydalı olacak diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir