İnternet sayfalarının yapısı, HTML nedir?

Html, internette gördüğümüz sayfaların tarayıcıya nesne olarak çevrilmesi için tasarlanmış etiket sistemidir.

Html. Note is written on a white sticker that hangs with a clothespin on a rope on a background of window glass

Bu Etiketler tarayıcıda başlık, paragraf yazısı , resim, tablo, liste kullanıcı girişi vb. yapıları göstermek için yazısal olarak yazılır.Bu yazılar nasıl yazılıyor ?

Oluşturacağımız dosyanın uzantısını html yapıp içeriğine ise html etiketleri yazmamız gerekmektedir. Bu oluşturduğumuz dosyayı ise internet tarayıclarında (Google Chrome, Mozilla , Puffin, Edge, Android tarayıcı, Safari vb.) görsel olarak görmemiz mümkündür.

HTML nasıl yazılır? Bir program kurmak gerekli midir?

Bu Sorumuzun cevabı net olarak hayırdır. Çünkü bizim HTML etiketlerimizi tarayıcı tarafında anlamlandırıldığı için yazımını not defterinde olsa bile yazabilmekteyiz. Tabi ki bir editör kullanarak (Tavsiyem Visual Studio Code ama tabi ki Atom editör, Bracket,Sublime Text vb.)yazmak daha avantajlı olsa da buna ihtiyaç duyulmadan not defterinde bile kodlanabilir.

Buradan html ile ilgili detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Örnek olarak bir dosya açalım ve uzantısını html yapalım( Buraya tıklayarak daha önce yazmış olduğum dosya uzantılarını yazımı okuyabilirsiniz ).Daha sonra bu dosyayı istediğimiz bir yazım aracıyla açalım ve içine HTML iskeletimizi oluşturalım.

HTML İskelet yapısını Oluşturmak

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
    
</head>
<body>
    
</body>
</html>

Burada iki önemli nokta bulunmaktadır. Birincisi; DOCTYPE (Document Type Declaration), Türkçesiyle Belge tipi; internet sayfaları hazırlarken sayfanızın hangi türe ait olduğunu internet tarayıcısına bildirmek amacıyla kullanılan bir bildirme etiketidir.

İkincisi; Dikkat ederseniz etiketlerin başlangıç ve bitişleri vardır. Örnek vermek gerekirse <html> etiketin başladığı anlamına gelir </html> ise etiketin bittiği anlamına gelmektedir.

Bir sonraki yazımda ise html etiketlerini beraber inceleyim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir