Codeigniter da input sınıfı ve Post, Get Kullanımı

Bu günde codeigniter da form kontrollerinden bahsedelim, biz formda ki bir veriyi nasıl alabiliriz? Bunun için önce view de bir form isimli dosya oluşturalım ve form isimli bu dosya içerisinde bir form oluşturalım.

<!DOCTYPE html>
<html lang="en">

<head>
  <meta charset="UTF-8">
  <meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=edge">
  <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0">
  <title>Document</title>
</head>

<body>

  <form action="<?php echo base_url(); ?>form_islem/kaydet" method="post">

    <input type="text" name="isim" placeholder="isim">
    <input type="email" name="email" placeholder="email">
    <button type="submit">Kaydet</button>

  </form>

</body>

</html>

Daha sonra bizim bu view’i çağırmamız gerekir bu işlemi nere de yapıyorduk tabi ki de controller da bunu yapabilmek içinde form_islem adında controller da bir dosya oluşturalım ve oluşturduğumuz bu dosya içerisinde de index adlı bir metot oluşturalım ve oluşturduğumuz bu metot altında view dosyamızı yükleyelim.

<?php

class form_islem extends CI_Controller
{

  public function index()
  {

    $this->load->view("form");
  }
}

?>

yukarıda yazan kodları yazdığımızda view de ki form dosyası ekrana gelmiş olur, şimdi de önce post metodunu kullanarak ve ardından da get metodunu kullanarak form da ki verileri çekelim, bizim verileri çekebilmemiz için get mi post mu bunu form daki “method” kısmında yazarak belirtmemiz gerekir, yukarıdaki form view da ben zaten yazarak belirtmiştim , action kısmına ise verileri çekme mişleminin yapacak olan controllerda oluşturduğumuz yolu yazmamız gerekir, ben burada base_url kullandım sizin de kullanabilmeniz için base_url’i önce tanımlamanız gerekir. şimdide form_islem adlı controllerimizin altında kaydet adlı metodu tanımlayıp form dan verilerimizi çekelim.

<?php

class form_islem extends CI_Controller
{

  public function index()
  {

    $this->load->view("form");
  }

  public function kaydet()
  {
    // $isim = $this->input->get("isim");
    // $email = $this->input->get("email");

    $isim = $this->input->post("isim");
    $email = $this->input->post("email");

    echo $isim . " / ";
    echo $email . " / ";
  }
}

?>

yukarı da ki kod da hem post yöntemiyle hem de açıklama satırında get yöntemiyle formdan verileri çektik tabi verileri çekerken dikkat etmemiz gereken bir kaç nokta var onlardan bahsedelim input->post(“”) dedikten sonra parantez içerisine formda verdiğimiz name’i kullanmamız gerekir bu şekilde veriyi çekebiliriz ve form metot da hangisiyle çekiyorsak onu doğru şekilde yazmış olmamız gerekir daha sonra çektiğimiz bu veriyi oluşturduğumuz değişkenlere atadık ve echo ile ekrana yazdırmış olduk. Form dan veri çekme işlemi bu kadar kolay sağlıcakla kalın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir