ATtiny

ATtiny Nedir?

ATtiny, ATMEL firması tarafından geliştirilmiş 8 bitlik bir işlemcidir. Harici 20MHz kristal ile çalıştırılmaktadır. Birçok basit devrede kurtarıcı olarak bilinen ATtiny kullanım açısından da oldukça basit bir yapıya sahip ve maliyet açısından oldukça uygundur.

ATtiny’nin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ATtiny25, ATtiny45, ATtiny85 gibi çeşitlerdir. Bu yazımda ise size ATtiny85’i programlamayı anlatacağım. ATtiny85 ile 45 arasında fazla bir fark olmamasına rağmen aralarındaki temel fark ATtiny85’in 45’e göre bellek olarak iki kat daha büyük olmasıdır.

ATtiny85, 8 pinden oluşmaktadır. Bu işlemcide 6 adet giriş/çıkış pini bulunmaktadır. Bu pinler 6 adet dijital pin (4 tanesinde PWM özelliği bulunmaktadır) ve 4 adet analog pin şeklinde kullanılabilir.

ATtiny Pinleri
ATtiny85 Pinleri

ATtiny Programlama

ATtiny işlemcimizi birçok programlayıcı ile programlayabileceğimiz gibi arduino ile programlamakta mümkündür. Programlaması oldukça basittir. Buyurun bir örnek ile bunu görelim…

1-) İlk olarak arduinomuzu programlamaya hazır hale getirelim.

Arduinomuza hiçbir bağlantı yapmadan bilgisayara bağlıyoruz. Sonra Arduino IDE programımızı açarak Dosya > Örnekler > 11.ArduinoISP > ArduinoISP seçeneklerini seçip ArduinoISP örneğini Arduinomuza yüklüyoruz. Artık arduinomuz programlamaya hazır.

2-) ATtiny için gerekli dosyayı indirelim.

Dosya > Tercihler seçeneklerini seçerek karşımıza çıkan ekranda Ek Devre Kartları Yöneticisi URL’leri kutucuğuna “ https://raw.githubusercontent.com/damellis/attiny/ide-1.6.x-boards-manager/package_damellis_attiny_index.jsonadresini yazıyoruz ve tamam seçeneğini seçerek pencereyi kapatıyoruz.

3-) ATtiny kartını yüklüyoruz.

ATtiny işlemcimize program atmak için öncelikle kartı yüklemeliyiz. Kart yükleme işlemini de Araçlar > Kart > Kart Yöneticisi seçeneklerini seçiyoruz ve karşımıza çıkan ekranda arama kutucuğuna ATtiny yazıyoruz. Karşımıza çıkan kartı kur diyerek arduinoya kuruyoruz.

4-) Ve resimdeki bağlantıları yapıyoruz.

5-) Araçlar > Kart > ATtiny25/45/85 seçeneğini seçiyoruz.

6-) ATtiny85 kartımızı seçtikten sonra ayarlarını yapıyoruz.

Araçlar > İşlemci > ATtiny85 seçeneğini seçiyoruz.

Araçlar > Clock > Internal 16MHz seçeneğini seçiyoruz.

Araçlar >Port >Arduino’nun bağlı olduğu portu seçiyoruz.

Araçlar > Programlayıcı > Arduino as ISP seçeneğini seçiyoruz.

Ve en son olarak Önyükleyiciyi Yazdır seçeneğini seçerek programın yüklenmesini bekliyoruz. Yükleme tamamlandıktan sonra artık ATtiny85 programlanmaya hazır.

7-) Blink uygulamasını yükleyelim.

***Blink uygulamasını yüklemeden önce ufak bir kod değişikliği yapmamız lazım. LED’imizi ATtiny85’in 1. Pinine bağlayacağımız için Blink uygulamasındaki pinimizi 1 yapıyoruz.

    Dosya > Örnekler > 01.Basics > Blink seçeneklerini seçerek karşımıza çıkan kod ekranında aşağıdaki gibi pinleri değiştiriyoruz ve kodları yüklüyoruz. Artık ATtiny85 programlanmış durumdadır.

😎 Aşağıdaki bağlantıyı yaparak devremizi çalıştıralım.

Powerpoint sunusunu aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz…

One thought on “ATtiny

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir