3D YAZICILARDA NOZZLE TIKANMASI

Merhaba arkadaşlar bu gün nozzle tıkanmasının nedenlerini ve temizlemek için neler yapabiliriz bunları konuşacağız . Nozzelle yazıcılarımızın vazgeçilmez parçalarından biridir ve bazı şeyler dikkat etmezsek tıkanır bazen etsek de tıkanabilir neyse ki bu tıkanıklığı açmak gayet kolay yada her tıkandığında yenisini alabilirsiniz fiyatlar 4 5 tl civarında 🙂 . Şimdi neden tıkanır bunlara bakalım .

Women bodybuilding indian videos jays soldier all about culturism and fitness: frequently asked questions.

Öncelikle yanlış filament seçimleri ve filamente göre yanlış Isı, farklı çap gibi sorunlardan dolayı nozzele tıkanır arkadaşlar . Piyasada farklı kalitede bir çok filament var o yüzden size uygun filamenti bulduktan sonra onla devam etmeniz mantıklı olacaktır.

FAN: 3D yazıcılar için büyük faktörleden biri olan fan da doğru çalıştırılmadığı zamanlarda nozzele tıkanmalarına sebep olabiliyor arkadaşlar, baskı bittiğinde filamenti , nozzlı 80 derece civarına soğutana kadar beklememiz lazım soğumayan filamanet istemediğimiz yerlerde katılaşarak tıkanıklığa sebep olabiliyor arkadaşlar.

Malzemeler arası geçişte de dikkatli olmalıyız arkadaşlar örneğin abs baskısı aldınız sonara filament değiştirip pla taktınız. Pla ayarlarını girip filamenti gönderdiniz .Nozzle ucunda kalan abs olduğu ve ısı abs malzemesini eritemediği için pla kanaldan geçemeyecektir .

Teflon: teflon boru kullanıyorsanız geçerli bu durum arkadaşlar teflon borudan gecen filament teflonun bittiği yerde birikebiliyor tabi ki bu teflonun oynaması yerine tam oturmaması veya bozulmasından kaynaklanıyor. Buda nozzle tıkayabiliyor yada direk baskınızı bozuyor çünku filament akışı istediğimiz oranda olmuyor bu durumlarda arkadaşlar.

Çözümler 🙂 yeni bir nozzle işi hızlandıracaktır tabi ama israf etmemek gerek biriken tıkanmış nozullerı bir ara temizlemeniz mantıklı olur. Nozzel temizlemek için iğneler satılıyor yada ucu ince metal bir şey işinizi görecektir tabi ki nozzle ucundan daha küçük olmalı yazıcıya takılıyken ucundan iğneyi soktuğunuzda nozzel ucu açılacaktır ama sorun devam ederse bu tabla ayarı, ekstruder yada teflondan kaynaklanıyor olabilir arkadaşlar bunları da kontrol etmek lazım . Biriken nozzeller içinse arkadaşalar kaynar suyun içine attıktan sonra temizlerseniz güzel sonuçlar alırsınız sonuçta içinde pla var ve kaynar suda yumuşar, daha zor yumuşayan filament kaldıysa saf aseton kullanabilirsiniz . En son seçenekse yakmak ki buna pek gerek kalmaz arkadaşlar.

Umarım yazım hoşunuza gitmiştir sizin de karşılaştığınız sorunları ve yaptığınız çözümleri yorumlar da yazabilirsiniz arkadaşlar iyi günler 🙂

Önceki yazılarım 🙂 ÜÇ BOYUTLU YAZDIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞİR ? AŞAMALARI NELERDİR ? 3D Baskı İçin Dilimle 3D Yazıcılarda Yüzey Kalitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir